8.7.09

EF, BI, AJ oraz inne literyWkótce polska premiera. Na mieście wiszą już plakaty. "Wrogowie publiczni" to kryminał, którego akcja toczy się w latach Wielkiego Kryzysu (temat na czasie!). Agenci FBI ścigają słynnego gangstera Johna Dillingera.

W rolach głównych Johny Depp i font New Deal Compressed. Nieczęsto się coś takiego zdarza: Jeff Knowles i Neville Brody narysowali nowy krój pisma - specjalnie na potrzeby filmu.W wypowiedzi dla Creative Review Knowles opowiada, że pracując nad projektem poświęconym FBI, inspirował się plakatami innej wielkiej agencji federalnej tamtych czasów - WPA.

WPA, Works Progress Administration, działała w latach 1935 do 1943. Była jedną z instytucji powołanych przez prezydenta Roosevelta, częścią New Dealu. Zajmowała się organizowaniem robót publicznych dla bezrobotnych. W szczytowym momencie, w listopadzie 1938 roku, zatrudniała 3.3 mln osób.

W latach swego istnienia WPA wspierała sztukę, zamawiając ponad 2000 plakatów. Niektóre propagowały higienę, inne reklamowały wystawy i przedstawienia teatralne albo turystykę. Ponad 900 z nich znajduje się dziś w zbiorach Biblioteki Kongresu.

Ciekawe - mówi Knowles - że nie wszystkie plakaty były wykonywane przez zawodowych projektantów, dlatego w niektórych przypadkach liternictwo bywało surowe i mało wyrafinowane. Nawiązaliśmy do tego w naszym foncie - dodaje typograf.

Poniżej trochę mocarnej typografii WPA z przełomu lat 30. i 40. (Wybór: 7410 Z)... i jeszcze jeden plakat - na dowód, że Ameryka też miała swojego Sławoja-Składkowskiego. Jak jest po angielsku "sławojka"?


Work Projects Administration Poster Collection Library of Congress (nota dla uważnych: w 1939 r. agencja zmieniła nazwę, ale zachowała dotychczasowy skrót).

Więcej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz