5.6.09

Solidaryca PL Extra Bold



Wczoraj obserwowaliśmy niezwykły, typograficzny hołd złożony przez ogólnopolskie i regionalne dzienniki z okazji rocznicy wyborów. Winiety większości gazet i niektórych portali, zostały zapisane tak zwaną Solidarycą, która o dziwo nie istnieje jeszcze w formie fontu.

Kształt liter słynnego logo Solidarności nie jest wprawdzie zbyt wyszukany ale już ekspresja wynikająca ze zróżnicowanej wielkości przytulonych do siebie liter, przypominających niosący flagę tłum, jest czymś unikalnym na skalę światową. Demokratyczną siłą Solidarycy jest fakt, że może ją narysować każdy, mimo to chciałbym żeby istniał profesjonalny font z tym krojem liter. Byłby jak znalazł na takie okazje. Taka polska Helvetica. Co z tego że trochę koślawa i przaśna ale nasza, jedyna i kochana, Solidaryca PL!

Ze spraw technicznych. Istnieje problem minuskuł, czyli małych liter. Są chyba trudniejsze do narysowania w tym charakterze, bardziej okrągłe, nie tak wertykalne, przez co skojarzenie z tłumem mniejsze. Większy problem miały te gazety, które chciały upiec dwie pieczenie, czyli narysować trochę Solidarycy a trochę pozostawić charakteru własnego logotypu.

3 komentarze:

  1. A ja się zastanawiam, czy to, co zobaczyliśmy w winietach "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej" czy "Pulsu Biznesu" - to jeszcze jest solidaryca?
    Wszystkie gazety ogólnopolskie (oraz "Polska") wyrównały linie pisma, rezygnując z charakterystycznego różnicowania wielkości liter.
    Czy wystarczy, że litery są czerwone, mają nieregularny obrys i doczepioną chorągiewkę, żeby je nazwać solidarycą?
    Na dodatek w każdym z wymienionych tytułów ogólnopolskich (oraz w "Polsce") litery mają inny kształt, grubość i proporcje. Czy to w ogóle jest jeden krój pisma?
    Czy raczej graficzny filtr nałożony na istniejące winiety?
    Tym lepiej w porównaniu wypadają dzienniki regionalne ("Dziennik Wschodni", "Kurier Poranny", "NTO" i in.).

    A swoją drogą, narysuj kiedyś, jak mogłaby wyglądać solidarnościowa minuskuła. Fajny temat: "solidarność pisana małymi literami". Może na 25-lecie?

    OdpowiedzUsuń
  2. odpowiedz autora słynnego oryginału logo na zapytanie o możliwość wykorzystania dzieła pierwotnego (słynna Solidarność) w opracowaniu logotypu do akcji społecznej:

    "od: jerzy janiszewski
    do: Tomasz Wrozyna; ,
    data: 15 kwietnia 2011 19:51
    temat: Re: prośba o zgodę

    "Szanowny Panie,
    wszelkie interpretacje, inne opracowania na bazie logo Solidarnosc i czcionki sa NIEDOZWOLONE.
    Niniejszym wzywam do zaniechania korzystania ze znaku w takiej formie.
    Z powazaniem,
    Jerzy Janiszewski"

    p. Janiszewski prawa majątkowe ponoć (nie widziałem umowy) przekazał NSZZ "S" w 1992r
    a z praw autorskich osobistych korzysta jw ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. MARCIN4/19/2011

    O ile pamiętam - minęło już sporo czasu - organizatorzy tamtej akcji uzyskali zgodę autora na wykorzystanie solidarycy w rocznicowych nagłówkach gazet.
    Autor korzysta ze swoich praw. Trudno to podważać.

    OdpowiedzUsuń