6.7.12

Banania

Rok temu projektowaliśmy okładkę belgijskiego numeru "Literatury na Świecie". Szukając pomysłu, zwróciłem uwagę na fragment wspomnieniowej prozy Patricka Roegiersa (w przekładzie Wiesława Krokera):
(...) Kongo Belgijskie, 78 razy większe od naszego kraju, było najpierw prywatną posiadłością króla Leopolda II, który podarował ją swojemu ludowi, a ten zawdzięczał swój dobrobyt kopalniom złota, miedzi, diamentów, plantacjom kauczuku i nieprzebranym zasobom tego gigantycznego terytorium, z którego Belgia czerpała wówczas swoje bogactwo.

Mój ojciec dorastał z całą rodziną w Kongu i któregoś dnia opowiedział mi, jak to widział kąpiącego się w rzece Murzyna, którego w całości pożarł krokodyl. Mowa małego Murzynka dochodziła też z plakatów Bananii i z ust chłopca z oczami okrągłymi jak kulki, z kędzierzawymi włosami, karbowanymi jak łańcuch rowerowy, z zębami białymi jak klawisze fortepianu, który witał nas przy rozpoczęciu reklam w kinie.
Z pomocą Google'a nie było trudno ustalić, że Banania to rozpuszczalny napój czekoladowy popularny we Francji i w Belgii. Od 1915 roku na opakowaniu znajduje się wizerunek Senegalczyka. W latach trzydziestych wyglądał tak:A współcześnie prezentuje się w ten sposób:Etykiety wyglądają na rasistowski zabytek z epoki króla Leopolda, ale nic podobnego. Banania jest nadal produkowana.
Przypomniało mi się to dwa dni temu, kiedy zobaczyłem na Grochowskiej billboard z reklamą Zakładów Tłuszczowych Bielmar w Bielsku-Białej. Oto polska Palma z Murzynkiem. Rok 2012:Jak zapewnia producent:
Palma z Murzynkiem zapewnia wypiekom doskonałą kruchość i konsystencję. Wydobywa oraz podkreśla naturalne aromaty ciasta, które dzięki Palmie z Murzynkiem dłużej zachowuje świeżość. Margaryna ZT Bielmar stanowi nie tylko nieodłączny składnik ciast i ciastek, ale też doskonale nadaje się do przyrządzania kremów i polew. Smak tradycji doceniają od kilkudziesięciu lat Polacy, wybierając Palmę z Murzynkiem ZT Bielmar spośród innych margaryn na sklepowej półce.
I ktoś mówi, że nie mamy tradycji kolonialnych?

_____
Źródła ilustracji: Wikipedia (Banania), materiały producenta (Palma).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz