27.9.09

Marchewka dla zwycięstwa


Lewitt i Him. Vegetabull

Dziś pisze Marta Tymowska (specjalnie dla 7410Z):
Wraz z wybuchem II wojny światowej brytyjski rząd powołał Ministerstwo Żywności. Ministry of Food pomagało rodzinom najlepiej wykorzystać wojenne racje żywnościowe. Organizowało kampanię Dig For Victory - jak uprawiać warzywa w przydomowych ogródkach. Mobilizowało i wysyłało tysiące umiejących gotować kobiet do szkół, fabryk, klubów. Zakładało punkty porad kulinarnych. Nigdy później Brytyjczycy nie odżywiali się tak zdrowo.

Właśnie dlatego mój kulinarny guru Jamie Oliver, który żyje misją naprawy sposobu odżywiania Brytyjczyków, założył w miasteczku Rotherham Ministry of Food Centre. "Chcę pokazać ludziom, że każdy może gotować, że to zabawne, wręcz cool, że można w ten sposób zaoszczędzić pieniądze i zdrowiej żyć". W Ministry of Food odbywają się kursy gotowania. Każdy uczestnik zobowiązuje się, że nauczy dwie znajome osoby jakiegoś przepisu. Kursy cieszą się niesłychaną popularnością. Jamie ma nadzieję, ze jeśli akcja powiedzie się w Rotherham, centra Ministry of Food powstaną również w innych miastach.

A powyżej: Jarzynobyk. Plakat Lewitta i Hima pochodzi z czasów pierwszego Ministerstwa Żywności i zachęca, by ograniczyć spożycie mięsa. (Znalezione na Flickr.com)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz