6.4.09

Piktogramy z Czerwonego WiedniaNa pewno nieraz zastanawialiście się, kto stworzył ten symbol. Nie, nie Hermann Zapf, ani jego kuzyn Dingbat.

To Gerd Arntz - niemiecki grafik, komunista. W początku lat 30. XX w. pracował w Wiedniu, gdzie Otto Neurath, pionier statystyki wizualnej, zamówił u niego system znaków graficznych. Tak powstał ISOTYPE (International System Of TYpographic Picture Education).

Nowoczesna informacja wizualna wiele zawdzięcza Arntzowi. Niektóre z jego projektów wciąż wyglądają bardzo współcześnie, ale są także świadectwem czasów Czerwonego Wiednia (lat 1918-1934, gdy miastem rządzili socjaliści). Świadectwem tym cenniejszym, że mniej znanym, niż znakomita architektura mieszkaniowa tego okresu.

Po puczu Dollfussa Arntz znalazł schronienie i pracę w Holandii. Przeżył wojnę, zmarł w 1988 roku. Jego spuścizną - na którą składa się 4000 piktogramów - opiekuje się Muzeum Miejskie w Hadze. Poniżej jeszcze kilka - mocno osadzonych w swojej epoce - przykładów z Gerd Arntz Web Archive.

Ten link zawdzięczamy Design Observer.

3 komentarze:

 1. Anonimowy1/15/2012

  ukazała sie publikacja
  w tym temacie na isuu -

  http://issuu.com/ontwerpwerk/docs/gerdarntz_preview

  OdpowiedzUsuń
 2. duch arntza wciąż żyje w sieci...

  http://thenounproject.com/pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. our modern times :)

  http://www.faunt.com/tagged/DesignForecast

  OdpowiedzUsuń