16.3.09

Dlaczego 7410Z?

Doczekaliśmy się. Już nie jesteśmy marginesem gospodarki narodowej. Od ponad roku graficy mają swoje miejsce w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Urząd statystyczny nadał nam numer 74.10.Z. W nowej ustawie stoi jak byk: "Podklasa ta obejmuje: (...) działalność projektantów graficznych".

Kiedy parę lat temu zakładaliśmy z Tomkiem firmę, PKD nie uznawała projektowania graficznego. Jedyną grafiką uwzględnioną w stosownej ustawie była fotografika. Ktoś nam poradził, żeby w dokumentach wpisać kategorię "inne". Z braku lepszego pomysłu, zadeklarowaliśmy więc, że będziemy się zajmować "działalnością usługową gdzie indziej niesklasyfikowaną".

I to był błąd. Wkrótce sąd odmówił nam rejestracji, ponieważ - jak się okazało - "działalność usługowa gdzie indziej i tak dalej" obejmowała m.in. wydobycie paliw kopalnych spod szelfu oceanicznego oraz prowadzenie zakładów telebingo. No a na telebingo nie mieliśmy koncesji. Na wydobycie paliw zresztą też.

W końcu - wydaliśmy kolejne parę złotych - i wyszło na to, że owszem musimy wpisać "inne", ale jakieś inne "inne" i wtedy już będzie git. Tak też zrobiliśmy. I faktycznie, za trzecim razem nas zarejestrowali. Ale czy wiecie, jak głupio tłumaczyć potem dziecku, że tatuś zajmuje się działalnością komercyjną pozostałą, gdzie indziej niesklasyfikowaną?

Ale to już przeszłość. GUS właśnie nam przysłał "Ankietę aktualizacyjną" i, proszę bardzo, okazało się, że teraz, to my jesteśmy paniska! 74.10.Z! Z tej radości postawnowiliśmy założyć bloga. Będziemy dużo pisać o 74.10.Z. Być może czasem zahaczymy także o 71.11.Z albo 62.01.Z. Wspomnimy o 73.11.Z albo i o 90.01.Z. Natomiast z 82.91.Z - zdecydowanie szlus!

(Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz